Dünya Obezite Günü

4

Merhaba,

Bugün, Dünya Obezite Günü.

Haritada da görebileceğiniz gibi, ülkemiz ne yazık ki obezite konusunda dünyanın en kötüleri arasında. 2017 verilerine göre obezite oranı erkeklerde %21.6, kadınlarda %35.6 düzeyinde ve giderek de artıyor.

Hiç kolay değil biliyorum; etkin bir şekilde kilo vermenin zorluğunu 2016 yılında Dünya Obezite Federasyonunun Londra’daki eğitim kurslarına katıldığım sırada eğitmenlerimizden biri olan ve Dr. Abd Tahrani’nin ve yine yakından takip ettiğim obezite konusunun en önemli uzmanlardan biri olan sevimli İrlandalı Dr. Stephen O’Rahilly’nin kendilerinin de aynı dertten mustarip olduklarını görünce anlamıştım.

Obezite, ‘az ye çok spor yap’ basitliğiyle çözüme kavuşturulamayacak kadar kompleks; içerisinde kalıtsal,  çevresel, hormonal ve psikolojik bileşenleri içeren, ülkelerin beslenme  politikaları ile de yakından ilişkili çetrefil bir sorun.

Umarım ülkemizde de obezitenin yol açtığı ve açacağı önemli sağlık sorunları yeterince anlaşılabilir ve etkin bir şekilde üstesinden gelinebilir ve böylece obezite 1. Liginden daha aşağılara düşebiliriz.