MÜTHİŞ BİR FOTOĞRAF

Bir başka müthiş fotoğraf. Bu fotoğrafı son iletime mesaj bırakan bir takipçimin, herhalde siz de genetik olarak şanslı doğanlardansınız demesi üzerine koydum. Hayır, benim bilebildiğim kadarıyla çok uzun yaşayanlar yok soyumda. Kabul ediyorum, uzun yaşamak için en önemli artı anne ve babanızı iyi seçebilmiş olmak. 😊 Genetik olarak önemli avantajlar sağlayan genler olduğunu yüz yaşını aşmış kişiler üzerinde yapılmış olan çalışmalardan biliyoruz. Bu genlerin birkaçını saymak gerekirse: ApoC3 (fonksiyonunu azaltan değişiklikler), FOXO (özellikle 3A), CETP (tersine kolesterol transferi yani damar altı dokudan kolesterolü toplayan -delipidasyon yapılmasını sağlayan protein), PCSK9 geninin aktivasyonunun az olması (karaciğerdeki LDL-kolesterol reseptörlerini yıkan enzim), ünlü APOE geninin 3 veya 4 yerine APOE2 formasyonunda olması (Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklardan koruyucu) GH/IGF-1 genlerinde avantaj sağlayan  mutasyonlar (Laron sendromunda olduğu gibi).

Yüz yaşını aşan kişilere aslında yakından baktığımızda, onların çoğunun sağlıklı yaşamak için gerektiğini bildiğimiz alışkanlıklardan uzak olduğunu görüyoruz. Yani bu kişilerin çoğu çok uzun süre sigara içmiş ve egzersiz yapmamış kişiler.

Çoğumuzun onlar gibi bir genetiği olmadığını bildiğimize göre aslında şu anda yapmaya çalıştığımız bir nevi biohacking, yani yaşlanmada  bildiğimiz biyolojik mekanizmaları lehimize çevirmek için gerekenleri yapabilmek. Bunlar, sadece bizim hayatımızın süresini uzatmakla kalmayacak, aynı zamanda sağlıklı ve dinç kalmamızı sağlayacak şeyler olmalı elbette. Yani sadece uzun yaşamak yetmez, ömrümüzün sonuna kadar “ailenin içinde” olmak lazım. Bir başka şekilde söylemek gerekirse, “o yaşta” hem ulusal fikri pratiğimiz olan “ne olacak bu memleketin hali” konusunda ahkam kesmek hem de karşıdan koşarak gelen torunumun çocuğunu alıp kaldırmak ya da uçak yolculuğu sırasında baş üstü bölmelere 15 kiloluk kabin bagajını kendim koyabilmek isterim. Egzersiz pratiğimizi bu amaca hizmet edecek şekilde planlamak gerekebilir. Ne bileyim goblet squat gibi bir egzersizle karşıdan koşup gelen toruna hazırlık yapmak için işe yarayabilir 😊.

Bu arada fotoğraftakileri tanıtayım sizlere: Ortada sandalyede oturan Sarah Knaus. 1999 yılında 119 yaşında hayatını kaybetti. Fotoğraf 117. Yaş gününde çekilmiş. Kucağındaki torununun torunu. Arkasında 95 yaşındaki kızı, 73 yaşındaki torunu ve iki de torununun çocukları bulunuyor.